Auschwitz - Birkenau Muzeum
Czytaj więcej
Kraków & Kopalnia Soli Wieliczka
Czytaj więcej
Perły Dolnego Śląska
Czytaj więcej

Wrocław - stolica Dolnego Śląska - to miasto bogate w znakomite zabytki sztuki i architektury. Historia Wrocławia sięga czasów przedpiastowskich. Najstarszy gród powstał na początku X wieku na Ostrowie Tumskim - wówczas obronnej wyspie w ramionach Odry. W roku 1000 Bolesław Chrobry zakładu tu biskupstwo.

Około 1242 roku następuje prawna lokacja civitas. Wkrótce potem zostaje wytyczony urbanistyczny plan obecnego Rynku i Starego Miasta. Średniowiecze przynosi szybki rozwój Wrocławia. Miasto zamknięte jest w tym czasie dwoma pierścieniami murowanych umocnień. W jego sylwecie, doskonalej widocznej z perspektywy nadodbrzańskiej równiny, dominują wieże licznych kościołów, wśród nich ufundowanej w roku 1000 katedry. W 1335 roku król Kazimierz Wielki jest zmuszony zrezygnować ze Śląska. Stolica prowincji przechodzi pod władanie korony czeskiej, a od 1526 roku należy do monarchii Habsburgów. Z dużym opóźnieniem, spowodowanym m.in. wojną trzydziestoletnią (1618-1648), dociera tu barok, pozostawiając szereg wybitnych dzieł architektury, malarstwa i rzeźby.

W 1740 roku następuje aneksja Śląska przez Prusy. Zburzenie po 1807 roku z rozkazu wojsk napoleońskich fortyfikacji miejskich umożliwia rozwój przestrzenny, a otwarcie w 1842 roku linii kolei żelaznej przyśpiesza rytm życia Wrocławia. Zagłada miasta zamienionego w Festung Breslau kończy prawie dwustuletni okres przynależności do państwa pruskiego i niemieckiego. W 1945 roku ulega zniszczeniu około 70% zabudowy miejskiej. W latach powojennych odbudowano Stare Miasto i Ostrów Tumski, zrekonstruowano liczne kościoły. Do dziś trwa usuwanie śladów wojny i przywracanie miastu dawnej świetności.

Współczesny Wrocław liczy niemal 640 tys. mieszkańców i jest siedzibą wielu wyższych uczelni i instytucji kulturalnych.

 

Wrocław

95% zadowolonych klientów

Licencjonowany organizator turystyki

Wyjątkowe wycieczki szyte na miarę